יו"ר רי/מקס ברנרד רסקין: "אוקטובר היה חודש שיא בחברה" (מתוך News1 אלעזר לוין 1.12.2010)

הכנסות רי/מקס באוקטובר הוכפלו לעומת היו אשתקד "השוק בכל הארץ חם, בתל אביב לוהט, והמחירים ימשיכו לעלות" "הדירות בכל הארץ ממשיכות להתייקר" "כשהמשק העולמי יתאושש, יהיה כאן ביקוש ענק לדירות"

02/12/2010

שוק הדירות חם, הביקוש חזק, אוקטובר היה חודש שיא בהכנסות החברה, והמחירים ממשיכים לעלות". כך אמר יו"ר חברת התיווך רי/מקס ובעל השליטה בה, ד"ר ברנרד רסקין, בראיון ל-News1  הוא גילה כי הכנסות החברה מעמלות היו גבוהות באוקטובר האחרון ב-102% לעומת אוקטובר אשתקד, שגם הוא היה חודש-שיא. רק 10% מהגידול בעמלות נובע מפתיחת סניפים חדשים.

רי/מקס היא חברת תיווך הדירות מספר 1 בישראל, עם 108 סניפים. רסקין אמר כי אוקטובר היה "החודש הטוב ביותר של רי/מקס בכל תולדותיה". נתונים אלו, כמו נתונים אחרים שפורסמו ב- News1- מזימים שוב ושוב את טענות משרד האוצר, כאילו הביקוש לדירות בירידה, והשוק מצטנן.

 

בראיון ל-News1 אמר ד"ר רסקין:

מדוע גדל הביקוש? ישראל היא היום אחת המדינות המבוקשות בעולם. אין משבר כלכלי, אין אבטלה,  

יש צמיחה. קורה משהו שלא ידענו בעבר: יהודים רבים מעדיפים לגור בישראל, ולא בארה"ב, שבה מיליוני מובטלים! כאן קל למצוא עבודה. הם נוהרים לכאן וקונים דירות. בנוסף, יש הרוכשים דירות להשקעה או ל"עיר מקלט". פחות יורדים מהארץ. כשהשוק העולמי יתאושש, יהיה כאן ביקוש ענק לדירות, בראש ובראשונה בתל אביב ובירושלים!

 

תל אביב: השוק חם. הדירות יקרות וימשיכו להתייקר. היא תהפוך לעיר לאנשים עם כסף. זוגות צעירים יתקשו לקנות בה דירות, אפילו קטנות. הביקוש חזק מאוד, חסרות דירות. גם שוק ההשכרות חזק, וחסרות דירות.

 

ירושלים: גם כאן חסרות דירות. ידוע לי על משפחה המחפשת זה שבועות רבים דירת 3 חדרים בבקעה, בטלביה או ברחביה, ואינה מוצאת.

 

בועה: אין בועת נדל"ן. השוק לא ייקלע למצב כמו בארה"ב, משום שהבנקים שמרנים וזהירים, גם בהנחיית בנק ישראל הם בודקים כל לווה. האמת היא שהמחירים לא עלו כל כך, כי הזינוק בא לאחר שבע שנות שפל.

 

עסקת תדהר-חבר ביבנה: עסקה זו - שבה מכרה תדהר בשבוע שעבר, בבת אחת, 518 דירות לעמיתי חבר - מוכיחה שהשוק חם. אם השוק "מצטנן", כטענת האוצר, איך זה שבבת אחת נמכרו כל כך הרבה דירות, בישוב לא מרכזי, ובתמורה של כ-600 מיליון שקל?!

הצע הדירות: קבלנים חוששים לקנות מגרשים, כי הממשלה "מנבאת" שמחירי הדירות יירדו, אז למה להיכנס לעסקות חדשות? המגרשים יקרים, בגלל מחסור בקרקע טובה

 

קוטג' ברחובות – 2.1 מיליון שקל

 ערים טובות עם ביקוש חזק ומחירים עולים: לפי נתוני רי/מקס, הערים המובילות בנוסף לת"א ולירושלים הן רחובות, באר שבע, כפר סבא, הוד השרון, נתניה,כפר יונה, חדרה, חיפה ונהריה. עסקאות אחרונות לדוגמה שנעשו באמצעות החברה: קוטג' בן 200 מ"ר ברחובות – 2.1 מיליון שקל. דירת 4 חדרים בחדרה – 900 אלף שקל. דירות גן ברחובות התורמוס וגרניט, כפר יונה – 1.34 מיליון שקל. באר שבע – 4 חדרים בכ-700 אלף שקל.

הגבלת משכנתאות: אני תומך במדיניות, שבה ילוו בנקים רק לאלו שיש להם יכולת פרעון. מי שאין לו תלוש משכורת עם הכנסה המאפשרת פרעון המשכנתה – שלא יקבל הלוואה! אם יקבל הלוואה, יהיה בסכנה שבעוד מספר שנים לא יוכל לפרוע אותה.

 

מה צריכה הממשלה לעשות?

מה צריכה ויכולה הממשלה לעשות, כדי להגדיל את ההיצע?

רסקין: שני צעדים עיקריים, עם השפעה תוך זמן קצר יחסית: ראשית, יש לשחרר במהירות קרקעות לבנייה, לא לדבר ולעשות יחסי ציבור, אלא לשחרר באמת ולהביא לאישור מהיר של תב"ע. שנית, לשפר את התשתיות, להוסיף כבישים ומסילות ברזל. כביש 6 קווי הרכבת החדשים ומנהרות הכרמל קירבו את הפריפריה למרכז והגדילו את הצע הדירות בערים אלו.

 

 

 

 

לצפיה בחדשות נוספות