מנכ"ל רי/מקס: מחירי הדירות יעלו בכ-10% ב-2010

ברנרד רסקין סבור שהביקושים עדיין גדולים מההיצע והמחירים ימשיכו לטפס ב-2010. בהתאחדות הקבלנים מסכימים עם דברי מנכ"ל רשת התיווך אך טוענים כי העלייה תסתכם בכ-4%-8%. מנגד, באנגלו סכסון סבורים כי השוק יתייצב. מתוך ynet 21.12.2009

23/12/2009

אז חודשי ביקוש השיא לדירות מגורים ברבעון השלישי של 2009 נדמה שהמחירים, יחד עם הביקוש, מתחילים להתייצב לקראת סוף השנה, אך ברשת התיווך רי/מקס דווקא סבורים שלא צפוייה התייצבות במחירים בשנה הקרובה.

"על אף הטענות על הצטננות שוק הנדל"ן, השוק היום חזק וממשיך להתחזק, והביקושים עדיין גדולים מההיצע", כך אומר ברנרד רסקין, מנכ"ל רי/מקס ישראל. לדבריו, מחירי הדירות ימשיכו ויעלו גם בשנה הבאה בכ-10%, זאת לאחר עליות מחירים שנרשמו בחודשים האחרונים.

 

"במחצית השנה השנייה של 2009 נצפו עליות מחירים שונות ברחבי הארץ", כך על פי נתוני זכייני רי/מקס, "בתל אביב נרשמה עלייה של כ-20%, בהוד השרון עלו המחירים ברמה של בין 15% ל-20%. ברמת גן וגבעתיים נרשמה עלייה בשיעור של כ-12% ובירושלים עלייה של עד 12%".

 

עלייה בכמות העסקאות בנובמבר

בדבריו על המשך עליית המחירים הצפויה, מסתמך רסקין על נתוני רשת התיווך שמראים כי כמות העסקאות שבוצעה על ידי הזכיינים ברחבי הארץ במהלך נובמבר 2009 הייתה גבוהה בלא פחות מ-123% מכמות העסקאות בחודש המקביל אשתקד. 

 

"גידול דומה נרשם גם בגובה העמלות - עלייה של 119% בחודש נובמבר האחרון בהשוואה לנובמבר 2008", מסר רסקין. גם בהשוואה לחודש שעבר, אוקטובר 2009, מראים נתוני הרשת עלייה, כך שבחודש נובמבר היה גבוה מספר העסקאות ב-22% וגובה העמלות קפץ בשיעור של 49%.

לפני שנה נראה היה כי השוק במצב חמור ורבים התכוננו לשנה קשה. אנחנו חזינו כי המחירים ישמרו על רמתם ואף תיתכן עליית מחירים. הבנו כי עבור מרבית האנשים היה קשה להאמין בתחזית זו, והבנו את הסקפטיות שלהם משום שהחזקנו בידינו אינדיקטורים המעידים על מציאות הפוכה לחלוטין של צמיחה בשוק", מספר רסקין.

 

"התחזית האופטימית שלנו התבססה על מספר עובדות: כמות התחלות בנייה נמוכה באופן קיצוני במשך יותר מעשור. מערכת משכנתאות והלוואות שמרנית וזהירה. הבנקים בישראל נמצאים במצב טוב, גם על רקע משבר הבנקאות העולמי. המשכנתאות זמינות ולכן רכישות בתים הינן אפשריות וממשיכות".

 

עוד ממשיך ומסביר רסקין, כי שוק הנדל"ן למגורים לא חווה כל ירידת מחירים משמעותית במהלך 10 השנים האחרונות, ועדיין נותר מקום רב לתיקון כלפי מעלה. 

 

רסקין צופה כי העליות בשוק הנדל"ן יימשכו ואף יתחזקו גם בשנת 2010. "רמת הבנייה החדשה והתחלות הבנייה עדיין נמוכה ובלתי מספקת. הממשלה מתכננת לשחרר יותר קרקעות בתהליך ארוך וממושך, ולא תמיד מסוגלת לתת מענה באזורים בעלי ביקוש גבוה. הביקוש יישאר ברמות הדומות לאלו של השנה שעברה".

 

רסקין שולל את ההנחה כי שוק הנדל"ן מתייצב ואף נכנס להאטה ואומר בתגובה, כי "אנו טוענים כי תחושה זו מייצגת תהליך עונתי ולא מהותי ואמיתי. אוקטובר ונובמבר הם באופן מסורתי החודשים השקטים ביותר בשנה בשוק הנדל"ן".

 

הקבלנים: עליית מחירים של 15% ב-2009

גם בהתאחדות הקבלנים מסכימים עם ההערכה של רסקין. על פי בדיקה שערכו בהתאחדות לאחרונה, עולה כי ב-2010 עדיין צפוייה עלייה במחירים הדירות אולם בשיעורים נמוכים מעליות המחירים ב-2009. בהתאחדות הקבלנים מעריכים כי בשנת 2009 יסתכמו עליות המחירים בכ-15% ואילו בשנת 2010 ינועו עליות המחירים בין 4% ל-8%.

 

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון, מסר: "יש להבין כי מדי שנה מצטרפים כ-40 אלף משקי בית לשוק רוכשי הדירות אך היקף התחלות הבנייה עומד בשנים האחרונות על כ-30 אלף בלבד. עד שלא נראה צמצום בפער בין הביקושים להיצע לא תהיה יציבות במחירי הדירות".

 

גורדון התייחס גם לתוכנית של משרד השיכון ומניהל מקרקעי ישראל לצאת במכרזים לעשרות אלפי דירות חדשות: "מדובר בפעולה בכיוון הנכון אך המועד שבה היא תשפיע על מחירי הדירות לא יהיה מיידי.

 

"אמנם משרד השיכון מפרסם היום מכרזים לבנייתם של אלפי דירות, אולם ההליך מרגע פרסום המכרז ועד לשיווק הדירות בפועל נמשך זמן רב. לכן היציבות במחירים, שיכולה להיגרם מתוכנית זו תבוא לידי ביטוי רק ב-2013-2012".

 

 

 

לצפיה בחדשות נוספות